پرش لینک ها

لوگو چیست؟ نکاتی درباره طراحی لوگو

طراحی لوگو یکی از مواردی است که علاوه بر نام برند نشان دهنده برند و معرفی و شناخت محصول است. به همین دلیل لوگو اهمیت زیادی دارد و صاحبان یک برند باید همان طور که برای انتخاب نام دقت لازم را داشته باشند در انتخاب لوگو نیز باید توجه و دقت کافی را بکنند.

لوگو چیست و چه کاربردی دارد؟

لوگو  علاوه بر نام محصول یک نشانه گرافیکی به صورت علامت، نوشتار، عدد، سمبل، ترکیبی از این ها و یا حتی اختصار نام محصول و …. است که لازمه خلاقیت بسیار زیاد است. همان گونه که ما با شنیدن نام یک محصول و برند آن را می شناسیم و نام معرف یک محصول و باعث تمایزش از سایر محصولات است لوگو  نیز همین کارآیی را دارد و اگر به صورت خلاقانه و زیبا طراحی شود در ذهن مخاطب ماندگار می شود و با دیدن آن لوگو متوجه بدون دیدن یا شنیدن نام آن محصول متوجه اسمش می شود. در محصولات  و برندهای با کیفیت و مشهور در سطح جهانی نشان لوگو  آن ها دارای یک فلسفه ای است که به نوعی کابرد و کیفیت آن محصول را نیز معرفی می کند. از آنجایی که بیشتر انسان­ها حافظه بصری قوی تری نسبت به حافظه دیداری دارند به همین دلیل می توان گفت طراحی لوگو بسیار مهم است زیرا اگر یک لوگو خوب و خلاقانه و جالب و زیبا طراحی شود در ذهن مخاطب ماندگار می شود و حتی اگر شخصی نام آن برند را فراموش کند با دیدن لوگوی آن متوجه کیفیت و آن برند می شود. برای مثال هر کسی در سطح جهان با دیدن تصویر یک سیب گاز زده متوجه برند اپل می شود زیرا این لوگو بسیار هوشمندانه و متفاوت طراحی شده و با نام محصول نیز همخوانی دارد.

نکاتی درباره طراحی لوگو

همان طور که گفته شد طراحی لوگو  می تواند به شکل های مختلف نوشتاری، سمبل، عدد، ترکیبی و … باشد و از همه این موارد مهم تر خلاقیت  در طراحی یک لوگوست. از نکات دیگر در طراحی لوگو سنخیت آن نشان با نام و حتی کاربرد یک لوگو هست. زیرا اگر یک لوگوی بی ربط برای یک برند طراحی شود باعث عدم ماندگاری در ذهن و حتی مسخره کردن لوگوی آن برند و بی اعتباری آن برند و محصول می شود. یک طراحی خوب باید به گونه ای باشد که ماندگار بماند و همیشه ارزش و زیبایی خود را در بین اجتماع و حتی در سطح حفظ کند. طراحی لوگو  نباید تقلیدی یا حتی نزدیک به یک برند دیگر باشد زیرا در این صورت برند قبلی می تواند شکایت کند و این باعث بی اعتباری برند می شود. در کل  می توان گفت علاوه بر خلاقیت که مهم ترین عامل در طراح لوگو است. سادگی، جذابیت، معرف محصول بودن و … نیز از نکات یک لوگوی خوب و ماندگار است که باعث اعتبار و مرغوبیت و مشهوریت یک برند می شود که همین عامل باعث تمایز و جلو افتادن از سیار رقبای آن برند است. پس بنابراین علاوه بر انتخاب نام مناسب به انتخاب لوگوی مناسب نیز دقت کنید.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه