مقالات

استانداردهای طراحی لوگو

این روز ها طراحی لوگوی حرفه ای برای موفقیت برند، ضروری است. به همین علت، لوگو یک ابزاری مؤثر در دست بازاریابان است تا بتوانند یک هویت تجاری معتبر از برند شما ایجاد کنند. اما استاندارد هایی بسیار مهم برای ایجاد یک آرم منحصر به فرد وجود دارد و فقط زمانی که لوگو با تفکر و طبق این استاندارد ها طراحی شده باشد می تواند در رشد کسب و کار شما تاثیر گذار باشد. در ادامه تعدادی از این اصول را برای شما توضیح داده ایم همراه همیشگی شما(های نوین).

استانداردهای طراحی لوگو

موضوع کسب و کارتان چیست؟

موضوع کسب و کارتان چیست؟

1.موضوع و وظیفه ی برند و یا شرکت چیست؟

در گام اول، شما بایست بدانید که موضوع فعالیت شرکتی که می خواهید برای آن لوگو طراحی کنید چیست؟ شرکت چه چیزی را در لوگو می خواهد به مخاطبانش نشان دهد. شرکت(مشتری شما) دوست دارد مخاطبان چه چیزی راجع به برندش بدانند؟ قابل اعتماد بودن را؟ یا حرفه ای بودن؟ همه این اطلاعات را بایست مدنظر قرار دهیم.

به لوگوی بالا نگاه کنید چه مفهومی به شما منتقل می کند؟ احتمالا حرفه ای بودن و نوآوری، یک لوگو کاملا تاثیر گذار و بی زمان(هیچ گاه کهنه نمی شود) و ابعادش باعث می شود براحتی در ابزار های مختلف مثل کارت ویزیت مورد استفاده قرار گیرد.

شناسایی مخاطب در طراحی لوگو

چه کسانی مخاطب لوگوی شما می باشند

2.شناسایی مخاطب

به یاد داشته باشید که نه تنها بایست موضوع شرکت را مد نظر داشته باشید بلکه نیم نگاهی هم به مخاطبتان داشته باشید، بطور مثال فرض کنید قرار است لوگو را برای یک شرکت خیریه که به کودکان کمک می کند طراحی کنید. قطعا در این شرکت مخاطبانتان کودکان نیستند بلکه بزرگسالان هستند پس باید آنرا برای بزرگسالان جذاب طراحی کنید و در عین حال بگویید “ما به کودکان کمک می کنیم”

رنگ ها در این لوگو شاد هستند و آن قسمت دست، که دور لوگو را گرفته است خیلی حرف ها برای گفتن دارد. از جمله پشتیبانی، تعادل، پشتیبانی. و فونت لوگو نشان از حرفه ای بودن و قابل اعتماد بودن را دارد. طراحی این آرم هم در نرم افزار فتوشاپ و هم در کورل دراو راحت است.

استفاده از شکل در طراحی لوگو

مفهوم شکل ها در طراحی لوگو

3. استفاده ازشکل ها در لوگو(آرم)

شکل های مختلف (مربع، مستطیل،خط صاف ،خطوط منحنی و غیره) تاثیرات روانی متفاوتی می گذارند. اگر برای طراحی آرم خود از شکل استفاده می کنید بایست با آگاهی از مفهوم آنها در روانشناسی بکار روند.

مفهوم اشکال

دایره و شکل های تخم مرغی: امنیت و تعادل
بیضی: مدرن و نو آورانه
دوایر متداخل: منسجم و مشارکت و همکاری
مثلث ها یا سه ضلعی ها: قدرت و استقامت
مربع ها و چهار ضلعی ها: حرفه ای و توانایی
خطوط افقی: هارمونی و عدالت
خطوط عمودی: تکنولوژی و شیک بودن
خطوط قطری یا مورب: انرژی و پیشرفت

حلقه های المپیک در لوگوی معروفش، آنجایی که در هم تداخل می کنند، نشان از همکاری و دوستی دارند که برای یک رخداد ورزشی جهانی بسیار مناسب است.

رنگ ها در طراحی لوگو

استفاده از شکل در طراحی لوگو

4. رنگ ها در آرم

همانند شکل ها، رنگ ها هم از نظر روانشناسی، موضوعات مختلفی به ذهن منتقل می کنند و حاوی پیام های روشنی برای مخاطب هستند. با توجه به روانشناسی رنگ، آنرا در آرم خود استفاده کنید.

مفهوم رنگ ها

رنگ قرمز: احساس، عشق، هیجان، خشم
رنگ نارنجی: انرژی، تغییر، موفقیت و تغییر شکل
زرد: شادی، خوش بینی، گرسنگی و خوشی
آبی: هماهنگی، تمرکز، وفاداری، صداقت
بنفش: وفاداری، ثروت، منطق و غیر اصولی بودن
خاکستری: بی زمانی، عملی بودن، خنثی بودن
سیاه: عقل، قدرت، اعتبار
سفید: تمیزی، خلوص، خنثی بودن و بی گناهی
قهوه ای: طبیعت، اُرگانیک، پایداری، راحتی
متالیک: لاکچری، ثروت، کیفیت و پرستیژ

5.بی زمانی(همیشگی بودن) آرم شما

مدها می آیند و می روند، لوگویی که شما طراحی می کنید نباید طوری باشد که وقتی به آن نگاه می کنیم بگوییم “این که مال 2019 است” پس مراقب باشید که از طراحی مدی و گرایشی، در فونت ها و رنگ ها استفاده نکنید.

لوگوی خاص در طراحی لوگو

لوگوی اورجینال و تک

6.اورجینال باشید در طراحی لوگو

با بررسی بیزنس و فعالیت مخاطبان خود کشف کنید این بیزنس چه تفاوتی از نظر ارائه ی خدمات و نوع فعالیت با بقیه دارد آنرا در لوگو بیاورید تا بتوانید در طراحی آرم خود  تک، خاص و اورجینال باشید.

فونت در طراحی لوگو

منحصر بودن فونت

7. در لوگو، فونت ها را به دقت انتخاب کنید

فونتی را انتخاب کنید که خاص اما بی زمان باشد. سعی کنید فونت را خودتان بسازید به فونت کوکاکولا دقت کنید هم نام برند کوکاست و هم فونت خاصی می باشد و اگر کسی حرف C به این شکل بنویسد همه به سرعت یاد کوکاکولا می افتند.

تقارن در طراحی لوگو

طراحی لوگوی متقارن

8.تقارن و تحرک را در طراحی لوگو در نظر بگیرید

شکل لوگویی را که می خواهید طراحی کنید را در نظر بگیرید، آیا می خواهید چشم مخاطب به اطراف آرم باشد یا می خواهید لوگو متعادل و قدرتمند باشد. منحنی باشد و چشم مخاطب به یک جهت خاص باشد؟ یا اینکه نشانگر انرژی و تعادل باشد.

 

در لوگوی بالا، پرنده حالت افقی دارد، حالت متعادل است و تحرک را نشان نمی دهد (مناسب برای شرکتی که می خواهد حس امنیت ایجاد کند. مانند شرکت های مالی یا قانونی)

تحرک در طراحی لوگو

تحرک و پیشرفت در طراحی لوگو

در لوگوی بالا  یک پرنده به سمت راست در حال حرکت است، نامتعادل است و تحرک را نشان می دهد. (مناسب برای یک شرکت تکنولوژی یا یک استارت آپ، چون نشانگر خلاقیت و پیشرفت است.)

رعایت تطبیق پذیری طراحی لوگو

تطبیق پذیری لوگو (آرم)

9.تطبیق پذیری لوگو (آرم)

در زمان طراحی لوگو بایست به این موضوع فکر کنید که آرم قرار است در سطح های مختلف استفاده شود و باید از ویژگی تطبیق پذیری برخوردار باشد. بطور مثال این آرم ممکن است در سطوح زیر بکار رود بنابراین باید هم از لحاظ رنگ و هم از لحاظ سایز استاندارد باشد.

  • وب سایت
  • تبلیغات تلویزیونی
  • کارت ویزیت
  • شبکه های اجتماعی
  • بروشور و کاتالوگ

سعی کنید از رنگ هایی استفاده کنید که در همه جا قابل استفاده باشد مانند لوگوی اینستاگرام، که در حالت های مختلف رنگی و سیاه و سفید قابل استفاده است.

طراحی لوگوی ساده

طراحی ساده و با مفهوم لوگو

10.لوگو را ساده طراحی کنید

تا می توانید لوگو را ساده طراحی کنید. لوگو های پیچیده به مرور زمان خسته کننده می شوند اما سادگی هیچ گاه از مد نمی افتد. البته لوگو در عین حال که ساده هست بر اساس یک مفهوم و منطق طراحی شده باشد. به آرم اَپل، گوگل کروم، مک دونالد دقت کنید ساده اما پرمعنا هستند.

استفاده از نرم افزار در طراحی لوگو

طراحی لوگو با کورل و ایلاستریتور

11.استفاده از یک نرم افزار مناسب برای طراحی آرم

نرم افزار کورل، و ایلاستریتور از نرم افزار های مناسب برای طراحی لوگو می باشند. زیرا این نرم افزار ها برداری هستند و اگر بخواهید در سایز کوچک آرم را طراحی کنید کیفیت خود را از دست نمی دهد.

 

در این مقاله شما را با مهمترین استانداردهایی که در زمان طراحی لوگو بایست رعایت کنید آشنا کردیم در مقاله ی بعدی با آموزش طراحی لوگو از ایده تا اجرا همراه شما خواهیم بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *