مقالات

آموزش طراحی لوگو (مقدماتی)

آموزش طراحی لوگو مقدماتی

در مقالات پیشین در مورد لوگو توضیح دادیم اینکه لوگو چیست؟ چند نوع لوگو وجود دارد؟ استانداردهای طراحی لوگو چیست؟ اما در این مقاله می خواهیم در مورد گام های طراحی لوگو از ایده تا اجرا توضیح دهیم.

همانطور که از قبل گفتیم لوگو چهره بیزینس شما است و مخاطب در اولین لحظه ی ملاقات، آرم شما را می بیند. بنابراین یک لوگوی خوب و عالی حس اطمینان و خاص بودن را در ذهن مخاطب ایجاد می کند برای رسیدن به این هدف رعایت تمام مراحل طراحی لوگو ضروری است.

 ایده پردازی و اتود زدن لوگو

در مرحله نخست از طراحی لوگو نیاز به یک قلم و کاغذ برای ایده پردازی دارید و باید هر آنچه که به ذهنتان می رسد در آن پیاده کنید. در این مرحله قطعا اولین ایده ی شما بهترین ایده نیست اما با تکرار و تکرار به خاص ترین و زیباترین طرح و ایده ی خود نزدیک می شوید. با ما همراه باشید تا شما را با نکات مهم مربوط به اتود زدن (از الگو برداری تا پیاده سازی بروی کاغذ) آشنا کنیم.

مراحل ایده پردازی در طراحی لوگو

مراحل ایده پردازی در طراحی لوگو

نکات مهم در اتود زدن یک لوگوی حرفه ای و خاص

 

1.یک لوگوی خوب باید حداقل دو یا چند ویژگی بیزنس را داشته باشد

در طراحی یک لوگوی حرفه ای بایست حداقل دو یا چند ویژگی از بیزنس سفارش دهنده در لوگو نشان داده شود. بطوریکه زمانی که لوگو را به چند نفر نشان می دهیم حداقل دو نفر از آنها متوجه شوند این لوگو برای کدام بیزینس می باشد.

2.چند ساعت تفکر در مورد لوگو

برای طراحی یک لوگو بایست حداقل چهار تا پنج ساعت در مورد آن فکر کنید. در اینجا منظور، تفکر همراه با تلاش و مکتوب است که به نتیجه می‌رسد یعنی حداقل پنج ساعت فکر و ایده پردازی مکتوب که ما را به نتیجه دلخواه برساند زیرا فکردن کردن به تنهایی اساسا هیچ فایده ای ندارد.

3. حداقل ده مورد اتود زدن روی برگه

در این مرحله باید حداقل ده اتود را روی کاغذ اجرا کنید این تعداد در بدترین شرایط می باشد. اما انتظار نداشته باشید که همه این اتود ها عالی و بهترین باشند. آنقدر بایست اینکار را تکرار کنید تا بالاخره به آنچه که مدنظر است برسید.

اتود زدن در طراحی لوگو

حداقل ده مورد اتود زدن در طراحی لوگو

راههای ایده گرفتن برای اتود اولیه ی(آرم)

همانطور که در مقالات قبل اشاره کردیم لوگو ها به چندین نوع تقسیم می شوند. با تحقیق به این نتیجه رسیدیم که در ایران افراد بیشتر خواهان لوگوی نوشتاری هستند و حتی اگر لوگوی تصویری را انتخاب کنند ترجیح می‌دهند نوشته و نام برندشان هم در آرم گنجانده شود که به این دسته لوگوها، لوگوهای ترکیبی گفته می‌شود. بطور کلی لوگو ها سه دسته تقسیم می شوند: 1. لوگوی نوشتاری 2. نمادها 3. لوگوی ترکیبی(متن و نوشته)

  • ایده گرفتن در لوگوی نوشتاری

از قدیم، اجداد ما بر روی بحث خط و نوشته و تایپوگرافی ثمرات ارزشمندی و زیادی بر جای گذاشته‌اند و ما تنوع بسیار بالایی از انواع و اقسام حروف فارسی آماده را در اختیار داریم. که به‌ راحتی می‌توان آنها را به یک لوگوی نوشتاری خوب تبدیل کنیم. برای ایده گرفتن، خطوط (فونت) بسیار زیادی وجود دارد همانند خط نستعلیق، ثلث، کوفی، نسخ، معلی که با الگو گرفتن از آنها می توانید یک لوگوی زیبا طراحی کنید. گاهی اوقات می توان از ترکیب چند خط یک ایده ی جدید گرفت و آنرا در لوگوی خود پیاده کرد.

  •  ایده گرفتن در لوگو تصویری

لوگو های تصویری و آیکون ها دنیای پیچیده ای دارند که برای طراحی آرم تصویری می توانید با نگاه به طبیعت و اطراف الهام گرفته و از آنها در طراحی خود استفاده کنیم.

استفاده از تصاویر حیوانات در طراحی لوگو

آیکون حیوانات برای رساندن مفهوم در طراحی لوگو

چطور از تصاویر (نمادها یا آیکون ها) در لوگو استفاده کنیم؟

1. استفاده از نمادهای شناخته شده در لوگو

لوگو هایی هستند که در آنها از نماد های معروف(شناخته شده) جهان استفاده شده است. بطور مثال از نماد مرگ (به معنی اسکلت) یا نماد صلح (پرنده صلح). این نمادها بیشتر در لوگو های بین المللی استفاده می شود و در دنیا به یک معنی آنها را می شناسند.

تصاویر واقعی در طراحی لوگو

استفاده از تصاویر واقعی برای طراحی آرم

2.استفاده از تصاویر واقعی برای طراحی آرم

در این قسمت، تصویر واقعی محصول یا خدمات کسب‌ و کار مورد نظر را در لوگو استفاده می کنیم. بطور مثال، برای لوگوی یک پرنده فروشی، از تصویر پرنده یا برای لوگوی یک کتاب‌ فروشی، از تصویر کتاب، برای آرم یک نمایشگاه اتومبیل، از تصویر اتومبیل در لوگو استفاده می‌کنیم.

 

3. استفاده از یک تصویر برای انتقال مفهوم(تشبیه)

این دسته از تصاویر و نمادها برای انتقال یک مفهوم به مخاطب استفاده می شود. اغلب، تصاویر حیوانات برای تشبیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بطور مثال، در لوگوی توییتر از یک پرنده استفاده شده است. توییتر یک شبکه ی اجتماعی می باشد که کاربران متن کوتاه ارسال می کنند به همین خاطر در توییتر، کاربران را به پرنده هایی تشبیه کرده که روی درخت آواز می خوانند و نماد پرنده در این لوگو این مفهوم را انتقال می دهد.بعنوان مثال، تصویر اسب که به (سرعت)، تشبیه می‌شود یا تصویر عقاب که به (تیزبینی)، تشبیه می‌شود، و تصویر شیر به‌ (قدرت)، تشبیه می‌شود. در این دسته از لوگو ها می‌توان آرم های تصویری حرفه‌ای طراحی کرد و در قالب یک مفهوم،  هدف از کسب ‌و کار را در بوسیله ی تصویری آشنا به بیننده نشان داد. استفاده از تصاویر برای تشبیه باید با علم و آشنایی کامل به‌ کار گرفته شود تا مفهوم را به‌ درستی به ذهن مخاطب انتقال دهد.

 

4.اشکال هندسی

یک لوگوی خوب و استاندارد که از ترکیب اشکال هندسی و با اصول طراحی آرم پیاده‌سازی شده باشد، می‌تواند تأثیر بسیار خوبی در ذهن بیننده بگذارد و به خوبی در ذهن ماندگار شود. اما ترکیب هر شکل هندسی با یکدیگر به‌ طور تصادفی را نمی‌تواند بعنوان یک لوگوی خوب معرفی کرد. اشکال هندسی در طراحی لوگو با دست باید حساب‌ شده و اصولی بکار روند و بر اساس ارزش‌ها و اهداف کسب و کار طراحی شوند.

برای طراحی چنین لوگو هایی باید شما علم روانشناسی اشکال را بدانید تا بتوانید آرم را طبق اصول حرفه‌ای طراحی کنید.

اشکال هندسی در طراحی لوگو

مفهوم اشکال هندسی در طراحی لوگو

در این مقاله (آموزش لوگو قسمت اول) به موارد الگو برداری و نکات بسیار مهم در اتود زدن یک لوگو پرداختیم که رعایت آنها لازمه ی طراحی حرفه ای لوگو می باشد. در مقاله ی بعد (آموزش طراحی لوگو قسمت دوم) با ما همراه باشید تا طراحی یک لوگو را بطور مرحله به مرحله (تصویری) با هم آموزش ببینیم.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *