مقالات

استانداردهای انتخاب رنگ مناسب در طراحی

استانداردهای انتخاب رنگ مناسب در طراحی

برای یک طرحی زیبا و چشم نواز علاوه بر اینکه طراحی باید بر اساس اصول صورت گرفته باشد اما برای رسیدن به طرح با کیفیت کافی نیست اگر بخواهیم به نتیجه مطلوب و با کیفیت در مرحله چاپ برسیم لازمه ی آن رعایت همه ی استاندارد های چاپ پیش از طراحی می باشد. در مقاله قبل تعدادی از آنها را برای شما بیان کردیم اما در این مقاله می خواهیم درمورد اهمیت انتخاب رنگ مناسب در زیبایی طرح نهایی توضیح بدهیم.

رنگ در چاپ

استاندارد های انتخاب رنگ در طراحی

رعایت استاندارد ها برای انتخاب رنگ مناسب

1.استفاده از مانیتور مناسب و کالیبره کردن صفحه ی مانیتور

رنگ طرحی که در صفحه ی مانیتور نمایش داده می شود بخصوص اگر مانیتور از لحاظ رنگ کالیبره نباشد با کار چاپ شده ی آن تفاوت زیادی خواهد داشت. در این حالت می توانیم با استفاده از یک صفحه نمایشگر با کیفیت و کالیبره این اختلاف رنگ را تا حد زیادی کم کنیم البته استفاده از این مانیتورها برای کاربر بسیار پر هزینه خواهد بود.

بنابراین توصیه می شود حتی اگر از مانیتور های گران قیمت استفاده نمی کنید برای کمتر کردن اختلاف رنگ از زمان طراحی تا بعد از چاپ طرح، زاویه ی دید صفحه نمایشگر را تنظیم کنید زیرا در انتخاب مناسب رنگ تا حدی تاثیر گذار می باشد. همینطور می توانید با تنظیمات مانیتور شخصی مانند روشنایی، کنتراست، فرکانس، دما، و غیره ‌دقت رنگ طرح را افزایش دهید.

2.انتخاب مد رنگی CMYK در طراحی

همانطور که قبلا بیان شد دو نوع مد رنگی RGB و CMYK وجود دارد که هر کدام کاربرد ها و طیف رنگی مخصوص به خود را دارد. مد رنگی RGB با ترکیب رنگ های آبی، سبز و قرمز باعث درخشندگی و کیفیت طرح مورد نظر می شود در حالی که مد CMYK از ترکیب رنگ های فیروزه ای، ارغوانی، زرد و مشکی تشکیل شده است و برای کارهای چاپی می باشد.

لازم به ذکر است که برای کارهای چاپی در همان ابتدای ایجاد سند بایست مد CMYK انتخاب شود چرا که اگر طراح در ابتدا RGB را انتخاب و سپس آنرا به CMYK تبدیل کند، در عمل هیچ تأثیری نداشته و برای چاپ همان مد رنگی RGB دیده می‌شود.

کتاب اطلس رنگ

کتاب اطلس رنگ برای انتخاب رنگ مناسب

3.انتخاب رنگ از کتاب های مرجع

استفاده از کتاب‌های مرجع طیف رنگ نیز، یکی از روش های مطمئن ‌در انتخاب رنگ است که می‌تواند در تطبیق رنگ مورد استفاده در طراحی و چاپ به کار رود. کتاب اطلس رنگ یکی از کتاب های پر کاربرد برای انتخاب رنگ می باشد که در آن رنگ ها با کد رنگی آورده شده است. برای اعمال رنگ مورد نظر می توان کد CMYK  آنرا پیدا کرده و در قسمت مربوط در سند وارد کرد استفاده از این روش درصد خطای ناشی از رنگ استفاده شده در طراحی را در زمان چاپ طرح کاهش می دهد.

 

 4.بررسی فایل در نرم افزار قبل از ارسال طرح برای چاپ

شما می توانید قبل از چاپ طرح آنرا در محیط نرم افزار بررسی کنید، این عمل به شما کمک می کند تا قبل از چاپ طرح خود، درک صحیحی از طرح نهایی در زمان چاپ داشته باشید در نرم افزار فتوشاپ برای انجام این فرآیند به مسیر (View > Proof Setup) مراجعه کرده و یکی ازگزینه‌های از پیش تعیین شده را انتخاب کنید.

5.رنگ های های حساس در چاپ

انتظار نداشته باشید که  هر رنگی که داخل مانیتور می‌بینید قابل اجرا در فرم‌های عمومی چاپ باشد. بطور مثال رنگ های قهوه‌ای ـ زرشکی ـ بنفش و بعضی رنگها که برای ایجادشان باید از هر چهار رنگ اصلی استفاده شود با اختلاف بیشتری مواجه خواهد شد. اگر می‌خواهید از رنگ قهوه‌ای، زرشکی، بنفش و رنگهای حساس دیگر استفاده کنید حدالمقدور از پالت رنگی CMYK استفاده کنید و قبل از سفارش با کارشناسان چاپ مجموعه مشورت کنید.

 

شاید دوست داشته باشین مقاله روانشناسی رنگ ها را نیز بخوانید

6.رنگ های خاص در چاپ

رنگ‌هایی از قبیل طلایی Gold، نقره‌ای Silver، اکلیلی و غیره در ترکیبات CMYK وجود ندارد به این رنگ‌ها، رنگ‌های پنجم یا Spot می‌گویند. در صورت تمایل به استفاده از این رنگها می‌بایست مرکب این رنگها که دارای شماره فنی خاص می‌باشد خریداری شده و به‌صورت رنگهای تفکیکی یا رنگ پنجم چاپ شوند.

 

انواع مدل های رنگی در چاپ

رنگ cmyk

مدل رنگی cmyk

1.مدل رنگی cmyk

مدل رنگی پرکاربرد در صنعت چاپ یعنی CMYK مخفف چهار رنگ Cyan (رنگ فیروزه‌ای)، Magenta (رنگ ارغوانی)، Yellow (رنگ زرد) و Black (رنگ مشکی) است. این رنگ‌های چاپ به رنگ‌های جوهر مورد استفاده در چاپ چهار رنگ چاپ اشاره دارند. ترکیب این رنگ‌ها باعث تولید هزاران رنگ می‌شود و به همین دلیل گاهی اوقات چاپ «رنگ کامل» نیز نامیده می‌شود. این مدل رنگی در اغلب چاپگرهای رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل هم هست که توصیه می‌شود اگر قرار است طرحی برای چاپ فرستاده شود، مدل‌ رنگی استفاده شده به CMYK تغییر داده شود و یا از ابتدا این رنگ‌های چاپ در طراحی به کار برده شوند.

مدل rgb

مدل رنگی rgb

2.مدل رنگی RGB

هنگامی که در مورد رنگ‌های RGB صحبت می‌شود، در حقیقت به رنگی اشاره می‌کند که دیده می‌شود، مانند آن‌هایی که از طریق مانیتورها، صفحات نمایش گوشی‌ها و تبلت‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی مشابه دیده می‌شوند.

مدل RGB به عنوان یکی از انواع رنگ‌های چاپ، برای ایجاد رنگ‌های مختلف از ترکیب سه رنگ اصلی (قرمز، سبز و آبی) در درجات مختلف آن‌ها استفاده می‌کند. هنگامی که این هر سه رنگ به میزان کامل خود ترکیب می‌شوند، نتیجه سفید است، برخلاف CMYK که با ترکیب چهار رنگ اصلی آن رنگ مشکی به دست می‌آید. از RGB به این دلیل در دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شود چون آن‌ها دارای صفحه‌نمایش‌های تیره‌تری هستند و این مدل رنگی با تولید رنگ‌های روشن‌تر به بهتر دیدن شدن تصاویر کمک می‌کند.

رنگ spot

مدل رنگی spot

3.مدل رنگی SPOT

مدل رنگی SPOT یا نقطه‌ای معرف چاپ رنگ‌های خاص است و وقتی در فرآیند چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک رنگ مخصوص مورد نیاز باشد. در حقیقت مدل رنگی CMYK می‌تواند بسیاری از رنگ‌های چاپ را تولید کند اما قابلیت تولید رنگ‌های بسیار خاص را ندارد، در این زمان است که رنگ SPOT به کار می‌آید. به عنوان مثال زمانی که نیاز به یک رنگ خاص در پس‌زمینه، لوگو و یا در چاپ رنگ سازمانی بر روی یک قطعه کار چاپی باشد، مدل رنگیSPOT در کنار مدل CMYK استفاده می‌شود. شاید بتوان دلیل اصلی استفاده از این‌گونه رنگ‌های چاپ را حفظ ثبات و دقت رنگ در طول اجرای فرآیند چاپ دانست.

 

با توضیحاتی داده شد به این موضوع پی بردیم که رنگ ها نیز مانند سایر استاندارد های چاپ که در مقاله ی (آشنایی با استاندارد های چاپ در طراحی) با آنها آشنا شدیم بسیار با اهمیت می باشند و ارتباط مستقیم با کیفیت طرح بعد از چاپ دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *